úterý 18. března 2014

Jak jsem vyráběla leporelo

Moje kamarádka P. před pár týdny odjela pracovat jako au-pair do Anglie. S ostatními kamarádkami jsme zvyklé si dávat vánoční či narozeninová přání, ale tentokrát se toho před jejím odjezdem nakupilo tolik, že na výrobu čehokoli (kromě krabičky poslední záchrany) nezbyl čas.  

A protože moje kamarádky normálně v Anglii nebydlí, a protože obvykle nevyrábím žádné věci dvakrát, rozhodla jsem se vytvořit leporelo z našich fotek. Moje první v životě! :)

3 dny jsem vymýšlela, jak to vlastně všechno udělám, spojím a propojím. Nakonec jsem doma vyštrachala ve skříni materiál v kombinaci světle modré a růžové barvy a dala se do práce. A to bych nebyla já, kdybych to všechno nezdokumentovala a nepodělila se o postup. 

1. Co budete potřebovat?
 • tvrdý kartonový papír (já použila zadní recyklovaný hnědý karton ze zadní strany bloku)
 • dvě A4 obyčejného barevného papíru
 • alespoň A3 vysokogramážního čtvrtkového papíru (v závislosti na počtu vnitřních dílů vašeho leporela)
 • fotografie či obrázky
 • oboustrannou lepící pásku (místo lepidla)
 • stužku (já použila ze 100% polyseteru – doporučuji radši použít jiný materiál)
 • nůžky, pravítko s ryskou, mikrotužku, špendík.

2. Připravte si fotky či obrázky dle vašeho výběru. Já použila 12 fotek v lesklém provedení o rozměrech 10 x 15 cm (rozměr je důležitý vzhledem k celkové velikosti leporela). Je dobré, aby vaše obrázky měly přibližně stejný rozměr. Počítejte, že budete potřebovat dvakrát tolik fotek, kolik máte vnitřních dílů leporela + 2 fotografie na vnitřky titulních stran.
3. Začneme s výrobou krajních dílů. V závislosti na velikosti fotografií (10 x 15 cm) jsem se rozhodla udělat boční díl ve velikosti 14 x 19 cm, aby z každé strany přesahoval fotografii o 2 cm. Při tomto rozměru Vám bude stačit A4 kartonového papíru na obě titulní strany. Při vyšším rozměru je potřeba mít větší katron.
4. Z dvou připravených barevných papírů uděláme povrch titulní strany. Jelikož krajní díl je o velikosti 14 x 19 cm a fotku přesahuje pouze o 2 cm, je potřeba, aby barevné papíry, do kterých budeme kartony „obalovat“, přesahovaly velikost kartonu alespoň o 3 cm. Z tohoto důvodu jsem použila 2 světle modré papíry o velikosti 25 x 20 cm.
5. Pro lepší manipulaci a lepení titulní strany je dobré, když si na papíry z rubové strany nakreslíte, kde je jejich střed a kde bude karton posazený – viz. nákres na fotografii. 
6. Přiložte karton na vyznačené místo a barevný papír ohněte přesně v linii spáru. Pokud nemáte papír s vysokou gramáží, tak nedoporučuji nařezávat papíry špendlíkem pro lepší ohebnost papíru, aby se vám zbytečně neprodřel. Nejprve ohněte obě delší strany papíru a karton do nich nasaďte.  
7. Aby titulní strana nebyla na povrchu zkrabacená od lepidla, rozhodla jsem se použít oboustrannou lepící pásku. Dobře se s ní manipuluje a zmenší se vám riziko, že cokoli kolem sebe upatláte. Rozhodla lepit na rubové straně (zevnitř), aby byla titulní strana čistá a hladká. Na vnitřní stranu kartonu jsem nalepila kousky lepenky. 
8. Horní část lepenky jsem opatrně pak odlepila a barevný papír na karton pevně přitiskla. Pokuste se to udělat jedním pohybem, aby se vám papír zbytečně nezkrabatil. Takto přilepte ke kartonu obě dvě strany.
9. Po nalepení delších stran jsou na řadě strany kratší. Jelikož na vnitřek titulní desky už budeme lepit fotku, je potřeba, aby byla vycentrovaná. Z toho důvodu potřebujeme nejprve kratší strany sestřihnout směrem do středu, abychom vytvořili hezký okraj rámečku.

10. Protože jsme v závislosti na tloušťce kartonu a přeložením barevného papíru ztratili pár milimetrů, nemá cenu, abychom pracně měřili úhel 45-ti stupňů a udělali tak kraj přeložené titulní strany. Snadnější je přehnout kratší stranu papíru a tužkou označit v jakém místě se bude kratší strana směrem ke středu dotýkat s delší. Označené body pak spojíme s rohy titulních stran a načrtneme si, kde papír později odstřihneme.

11. Aby se nám zbytečně nepletly přebytečné části delších stran papíru, jednoduše jí odstřihneme.

12. Nyní můžeme po obou stranách načrtnuté úsečky odstřihnout, tak aby navazovaly na již nalepené delší strany barevného papíru.

13. Po obou stranách nám vzniknout jakési čtyřúhelníky, pod které opět nalepíme oboustrannou lepící pásku, ohneme a pevně přitiskneme k sobě, aby se obě části spojily.

14. Tímto způsobem budeme pokračovat i u druhé titulní strany leporela – u zadní části. Vzniknou nám dvě titulní strany obalené barevným papírem, které jsou na vnitřní straně volné, protože tam budeme později lepit fotky.
15. Nyní přichází na řadu výroba vnitřních částí leporela, které se do sebe skládají. Jak už jsem výše zmínila, já dělala leporelo s 5 díly, ale určitě to půjde i s větším počtem. Jelikož jsem chtěla, aby vnitřní část byla menší, než titulní strana, zvolila jsem rozměr vnitřních dílů o velikosti 13 x 18 cm (tedy na každé straně o půl centimetru menší, než je velikost titulní strany). Důležité je, abyste po straně každého dílu přidali ještě kus čtvrtky, díky němuž přilepíte jednotlivé díly k sobě. Proto jsem z čtvrtky vystřihla 4 díly o velikosti 13 x 20 cm (a zbylé 2 cm, nechala jako přebytek na přilepení) a jeden díl o velikosti 13 x 22 cm (kdy jsem po obou stranách nechala 2 cm, protože poslední díl se pojí jak s dalším díly leporela, tak s titulní stranou).

16. Vnitřní části leporela musíme připravit na nalepení se na sebe – tužkou oddělíme u každého dílu zmíněné 2 cm, které využijeme na přilepení jednotlivých částí k sobě. Poté po obou stranách čtvrtky naneseme od okraje úsečku  v úhlu 45-ti stupňů, čímž opět vyznačíme část, kterou odstřihneme (stejně tak jako u titulní straně nám vznikne čtyřúhelník).  Takto odstřižené části pak ohneme – já to dělala pomocí pravítka a špendlíku, jelikož po přejetí ostrého hrotu po narýsované linii jde dvoucentimetrová část snadno ohnout. Takto to provedeme u všech dílů.

17. Když máme všechny díly ohnuté a připravené k nalepení, použijeme opět oboustrannou lepící pásku, díky které jednotlivé části připevníme k sobě.

18. Při spojování jednotlivých dílů si musíme dávat pozor, abychom lepily z takové strany, aby šly pak části složit do jednoduché harmoniky. Dobré je, liché díly ohnout odprava a sudé doleva.
19. Pokud máme všechny díly spojené, nastává čas na nalepení ozdobné linky, která se potáhne přes všechny vnitřní díly leporela. Na tuto linku použijeme stužku, o které jsem se zmínila již na začátku. V závislosti na šíři stužky polepíme okraje tenkými proužky lepící pásky. Přitom musíme brát v úvahu, že budeme stužku ohýbat, abychom ozdobný okraj vytvořili i na druhé straně, a tak necháme na druhé straně dost místa. Poté stužku nalepíme. Když bude leporelo složené, bude tato stužka tvořit vnitřní část leporela a bude to vypadat (podle mého názoru) velice efektně.

20. Když máme vše stužkou oblepené, nastává chvíle na závěrečné lepení fotek. Mě se osvědčil postup, kdy jsem připevňovala lepící pásku přímo na fotky samotné a ty pak přimáčkla k jednotlivým dílům. Pokud byste postupovali naopak a lepili pásku na skládací části a na ty teprve fotky, musíte si dát pozor, abyste měli všechny fotografie vycentrované do středu.

21. Takto nalepíme obrázky postupně na všechny díly vnitřní části leporela – z obou stran.

22. Na závěr přilepíme tento „vnitřek“ z obou stran na krajní kartonové strany. Nyní využijeme zbylých okrajových dvoucentimetrových částí (viz. bod 15.), díky kterým můžeme připevnit vnitřek ke krajním částem. Já jsem se pokusila ony dvoucentimetrové části nalepit přesně na ty díly, které jsem předtím ustřihávala při lepení titulní strany - aby byly spáry na spárech a nic nebylo vidět. S tím rozdílem, že jsem vnitřek leporela umístila cca o již zmíněný půl centimetr (viz. také bod 15.) blíže ke středu. Opět si musíme dát pozor, abychom titulní strany nalepili tak, aby šlo leporelo klasicky skládat.
23. Teď už máme skoro celé leporelo hotové, až na vnitřní části titulních stran. Aby leporelo nebylo nudné a už na první pohled bylo „něčím“ zvláštní, vymyslela jsem si, že k němu připevním mašličku, díky které bude vypadat jako malý balíček. Na zadní stranu proto uprostřed vyneseme kolmici, na kterou opět nalepíme tenké proužky lepící pásky, abychom na ní mohli přilepit stužku.

24. Ustřihneme dostatečně dlouhou stužku. Klidně radši delší, zkrátit se může vždy. Tu pak přibližně v jejím středu nalepíme na připravenou lepící pásku a pevně přitiskneme k sobě.

25. Pro jistotu jsem radši ještě na samotnou stužku nalepila kus lepící pásky, ještě před samotným závěrečným nalepením fotky.

26. Na druhém konci nalepíme poslední fotku přesně do středu kartonové titulní strany. Máme hotovo :)


Jakou zkušenost máte s leporely vy? :)


7 komentářů:

 1. Že se mi na slově "leporelo" láme vždy jazyk :)
  A taky vzpomínky z dětství na repolera s pohádkovými motivy. Ale tohle je pecka!
  Jsi hrozně šikovná, Jančii

  T.

  OdpovědětVymazat
 2. Wow, to je úžasný! Jsi hrozně moc šikovná a věřím, že takhle osobní dárek udělá mnohem větší radost!

  OdpovědětVymazat
 3. Děkuji moc za inspiraci. Udělala jsem tak leporelo s 36 fotkama na oslavu 50. narozenin, kde bude kolovat mezi hosty, snad se bude líbit a vydrží :-)
  K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jééé, to mě moc těší! :)
   S 36 fotkama to už musel být pořádný tlouštík! :)

   Pošlete fotku, jak se Vám povedlo:) jsem strašně moc zvědavá! :)

   Janka

   Vymazat
 4. Dobrý den,
  moc děkuji za tento úžasný návod! Leporelo už je hotové a mělo velký úspěch! MOC děkuji, jste úžasná!
  Radka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji Radko :) Jsem ráda, že se Vám povedlo - moc mě teší, když na nějaký takový handmade příspěvek dostanu nějaké reakce - vím, že to alespoň někomu pomůže :)

   Vymazat
 5. zrovna teď dělám LEPORELO babičce k sedmdesátinám se 40 fotkami

  OdpovědětVymazat

Prosím "anonymní" návštěvníky o podpis :)