Co byste popřáli své kamarádce k narozeninám?
V tomto podzimním nečase jsem se rozhodla vyrobit "neklasické" narozeninové přání, které jsem vygradovala až do absurdnosti... Nechtěla jsem tam jen úhledným písmem opisovat klasické klišé o hodně zdraví, štěstí a nekončící lásce.
V tomto podzimním nečase jsem se rozhodla vyrobit "neklasické" narozeninové přání, které jsem vygradovala až do absurdnosti... Nechtěla jsem tam jen úhledným písmem opisovat klasické klišé o hodně zdraví, štěstí a nekončící lásce.
Chtěla jsem popřát něco, co je (podle mého) ke spokojeným a radostným dnům životně důležité. A nejenom popřát - ale i "darovat" předmět, který jde ruku v ruce s oním přáním. A tak jsem si řekla - kdybych měla neomezený počet možností, co bych jí darovala, aby se měla vždy dobře?
1. Co budete potřebovat?
- velkou A3 čtvrtku
- pár menších A4 čtvrtek (záleží na počtu obálek)
- vymyšlené nápady k "darování"
- lihovku či jinou fixu
- oboustrannou lepenku
- pravítko, nůžky
- tužku, ořežávátko, gumu ...
2. Podle plánovaného počtu vašich obálek budete potřebovat tolik čtvertců z barevných čtvrtek, ze kterých obálky nakonec uděláte. Velikost čtverce můžete ponechat náhodě nebo si to "pracně" vyměřit :) - viz dále.
3. + 4. Do obálek jsem vložila ještě malé kartičky s jedním konkrétním přáním. Velikost je samozřejmě závislá na rozměrech obálek - já na každé straně ubrala 0,5 cm. Naschvál jsem vybrala takovou barvu čtvrtky, aby se lišila od obálek - ale je to na vás.
5. Přichází na řadu výroba jednotlivých obálek. Já jsem se rozhodla, že chci mít obálky o délce/šířce té delší strany 7 cm (aby se mi tak akorát vešly na přání s titulní stranou o velikosti A4). Vzhledem k mému pracovnímu postupu jsem tedy musela mít úhlopříčku daného čtverce o délce 14 cm. A tu přichází na řadu slavnostní moment - vzpomínáte, jak jste se v 8. třídě učili Pythagorovu větu a říkali jste si "použiju to vůbec někdy?" - tak ten okamžik pro mě nastal právě v této chvíli. A tak jsem pomocí vzorečku a2 + b2 = c2 zjistila, že délka odvěsen (= stran čtvrtce) musí být 9,8 cm. Při rýsování přepony jsem si rovnou na čtverci vyznačila i body a 1/4 a ve 3/4 a nanesla kolmice.
6. Podle výše zmíněných kolmic jsem pak podél linie přehládala strany obálky směrem do středu.
7. Po přeložení jsem si z jedné strany po obou stranách odměřila 1,5 cm a znovu vyznačila kolmici - po této ose jsem pak čtvrtku opět přehnula a udělala tak spodní část obálky.
8. To samé jsem provedla se zbývajícím malým trojúhelníčkem, který uprostřed překážel - nanést linku, po které se čtvrtka ohne opět směrem dovnitř.
9. Následuje zalepování obálky. Po minulé zkušenosti s lepidlem jsem se vrátila ke staré dobré oboustranné lepící pásce. Nejprve jsem kousek nalepila na malý horní trojúhelníček a přilepila ho k ohybu čtvrtky a poté jsem připevnila pásku k oboum stranám obálky a slepila směrem doprostřed. Dejte pozor, abyste pásku lepili opravdu jen na ohyb a omylem tak páskou neslepili k sobě i vnitřek obálky.
10. Posledním krokem je už jen ohnutí vrchní části čtvrtky také směrem do středu, tak aby se tím udělala jakoby horní ("zalepovací") část obálky. Tímto způsobem jsem postupovala u všech obálek.
A do jednotlivých obálek si rovnou můžete připravit "dárečky" + "přáníčka". Já použila zbývající odstřišky ze čtvrtek, které mi zbyly po vystřižení čtvrtců - klidně ale můžete použít i úplně jiné barvy.
11. Vzhledem k velikosti obálek, které vedle sebe měly na délku 21 cm (3 obálky o délce 7 cm) a k velikosti A4, jsem se rozhodla, že je oproti původnímu plánu umístím všechny vedle sebe do jednoho velkého obdelníku.
12. Další důvod pro "natláskání" obálek těsně k sobě byl, že obálky byly vysoké 5,5 cm a tak mi na titulní straně přání nezbylo skoro žádné místo, abych obálky rozhodila víc do prostoru. Byla jsem ráda, když jsem nahoře "zachránila" tři centrimetry na nadpis. Nápis doporučuji psát ještě před nalepením obálek - pak by zbytečně překážely.
13. Podle toho pro jaký rozměr přání se nakonec rozhodnete a podle toho, jak moc nadpis i obálky "vycetrujete" vám na jedné straně zbyde kus nepotřebného místa...
14. ... který se prostě a jednoduše odstřihne.
15. Mezitím jsem si na pracovní plochu rozmístila jednotlivé obálky a rozložila je tak, jak jsem je následně chtěla lepit na samotné přání. Je lepší si to opravdu připravit, aby mi pak vedle sebe nezbyly obálky stejné barvy.
16. Oboustrannou lepící pásku jsem nalepila na celou plochu vyhrazenou pro obálky.
17. + 18. A s nalepováním obálek jsem začala uprostřed. Nevím, jestli to byl nejlepší tah, protože při jejich skládání jsem nebyla dostatečně precizní a jejich rozměry se od sebe o pár milimetrů lišily. Myslím, že lepší postup by byl začít s obálkou umístěnou ve vchrní řadě uprostřed a tu pak z obou stran oblepit obálkami sousedními. Zbylé řady by se pak jakoby kaskádovitě vršily na tu spodní "vrchní" řadu a tím by se jednotlivé nesrovnalosti asi eliminovaly.
19. Tak jsem nalepila všechny obálky, i když to někde vyšlo jen tak tak.
20. A na úplný závěr už zbývá jen do obálek nastrkat přáníčka + "hypotetické" dárky :)
Obdivuju super nápad a taky tu trpělivost! :)
OdpovědětVymazatA já, coby obdarovaná, musim říct, že to byl jeden z nejkrásnějších dárků, které jsem kdy v životě dostala.
OdpovědětVymazatDěkuju! <3
P.
Geniální! :-)
OdpovědětVymazatAž bude komu, určitě se nechám inspirovat. Díky :-)
Je mi 12 a teď sem to pojala hodně krativně . Dala sem to mamce a tatkovi na narozky a oboum se to hodně líbilo . Ten tvůj nápad je moc hezký a dobrý . :-)
OdpovědětVymazatÚžasný nápad!!! Asi ho uskutěčním, moc se mi líbí. :)
OdpovědětVymazatJen do toho, Klárko! :)
VymazatNádhera, udělám ho jednomu členovi rodiny a bude mít určitě radost . Moc ti děkuji za návod
OdpovědětVymazatUdělala jsem pro přítele, ale teprve dostane.... Je to úžasný nápad a moc krásné přáníčko. Díky za nápad :-)
OdpovědětVymazatWow! Super nápad! A skvěle popsaný návod, smekám ♥ dělám pro kamarádku :)
OdpovědětVymazatIvča :)
VymazatTo je krásné!!!
OdpovědětVymazatKrása, zítra jdu vyrábět... prosím jak zní věta...abyses mohla vyplakat...? Děkuji moc PEtra
OdpovědětVymazatPřekrásné přání,děkuji za inspiraci. Můžete mi, prosím, napsat, jaký papír jste použila? Moc děkuji Monika
OdpovědětVymazatAhoj Moniko! :) díky za názor a pochvalu :) co to bylo za papír už nevím - ale určitě se jednalo o nějaký běžnou barevnou čtvrtku, kterou koupíš všude :)
VymazatAhoj Janko, děkuji za odpověď. Krásné dny přeji. Monika
OdpovědětVymazatNádhera! Děkuji za sdílení!
OdpovědětVymazatK čemu je potřeba ta A3 čtvrtka když se tam nikde nepise ze ji mame pouzit
OdpovědětVymazatKrásná přáníčka k narozeninám a svátku http://www.best-page.eu/
OdpovědětVymazatsuper je mi 11 a ještě sme se neučili pythagorovu větu ale nějak to vykoumu jinak super návod
OdpovědětVymazat